Cu-n picior în finală. Arsenal Londra a câştigat cu 2:0 manșa tur cu AC Milan

Embed:

Arsenal Londra este cu un picior în sferturile de finală ale Ligii Europei. Tunarii au câștigat cu 2:0 manșa tur disputată în deplasare cu AC Milano.

Enlgezii au înscris ambele goluri încă până la pauză prin Henrikh Mhitarian și Aaron Ramsey.

O altă formație italiană, Lazio Roma, a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul de pe «Stadio Olimpico» cu Dinamo Kiev. Ucrainenii au preluat conducerea în minutul 52, când Viktor Țîgankov a reluat cu călcâiul balonul în poartă lui Thomas Strakosha.

Bucuria oaspeților a durat doar două minute, până când Ciro Immobile a restabilit echilibrul.

Lazio a ajuns în avantaj în minutul 62 prin golul lui Filipe Anderson. Dinamo Kiev a avut o replică pe măsură. Junior Moraes a reușit o execuție formidabilă de la distanță și a stabilit scorul final.

Gruparea ucraineană a avut noroc pe sfârșit de meci când Immobile a trimis balonul în bară la ultima fază a partidei.

Manșa retur este programate pentru 15 martie.