Surprinză în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! FC Sevilla a câştigat cu 2:1 partida cu Manchester United

Embed:

Formatia Sevilla a furnizat aseară marea surpriză și a ajuns, surprinzător în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! După 0-0 în prima manșă, jucată acasă, gruparea spaniolă a câștigat cu 2 la 1 partida din deplasare cu Manchester United.

Andaluzii s-au calificat în această fază a competiției pentru prima oară în ultimii 60 de ani. Piesa-cheie a fost Wissam Ben Yedder, care a marcat ambele goluri ale oaspeților. Atacantul francez a deschis scorul în minutul 74, la două minute după ce a fost trimis în teren de antrenorul italian Vincenzo Montella.

Ben Yedder a dublat avantajul echipei sale în minutul 78, iar misiunea lui Manchester United a devenit, practic, imposibilă. Englezii au reușit doar să reducă din handicap prin belgianul Romelu Lukaku.

AS Roma este o altă formație calificată în sferturi. Italienii pierduseră cu 1-2 primul meci al confruntării cu Șahtior Donețk, dar s-au impus cu 1-0 în partida de pe teren propriu. Bosniacul Edin Dzeko a fost autorul golului decisiv la începutul reprizei secunde.

Minerii au încheiat partida în inferioritate numerică după eliminarea lui Ivan Ordeț, care a văzut cartonașul roșu pentru faultul ultimei speranțe.