Victorie importantă pentru Şahtior Donețk. Ucrainenii au învins cu 2:1 echipa AS Roma

Şahtior Doneţk a obţinut aseară o victorie importantă în optimile Ligii Campionilor. Gruparea ucraineană a învins acasă cu scorul de 2 la 1 echipa AS Roma în prima manşă. Golul victoriei a fost marcat de brazilianul Fred.

Fred a executat impecabil o lovitură de pedeapsă în minutul 71 şi a stabilit scorul final de 2 la 1. Mijlocaşul brazilian va juca din vara pentru Manchester City, gruparea engleză urmând să plătească circa 50 de milioane de euro pentru transfer.

AS Roma a început mai bine meciul şi a condus la pauză cu scorul de 1 la 0. Şahtior a avut o revenire senzaţională în repriza secundă. Argentinianul Facundo Ferreyra a egalat în minutul 53, iar Fred a marcat golul victoriei. Gazdele puteai să-şi măreasca avantajul, insa Ferreyra a ratat o ocazie monumentală pe final de meci. Returul va avea loc la Roma peste trei săptămâni.

Într-o altă partidă disputată aseară, Manchester United a încheiat la egalitate scor 0 la 0 partida disputată în deplasare cu Sevilla. Meciurile din optimile Ligii Campionilor revin la Canal 3 peste două săptămâni.

Pe 6 martie, va fi transmis superduelul dintre Paris Saint Germain şi Real Madrid, iar o zi mai tarziu, Canal 3 va transmite returul dintre Tottenham şi Juventus Torino.