Victorie la limită. Juventus Torino a învins cu scorul de 2:1 echipa Tottenham Hotspur

Juventus Torino s-a calificat la limită în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

După o remiză obţinută în prima manșă, formația italiană a învins, la Londra, echipa Tottenham Hotspur cu 2 la 1, suficient pentru a accede în etapa următoare.

Juventus a fost condusă, aseară, pe stadionul Wembley încă din prima repriză.

În minutul 34, Tottenham Hotspur a înscris cu un șut de la 10 metri.

După pauză, italienii au reuşit să întoarcă rezultatul și, implicit, soarta calificării. Oaspeții au egalat, în minutul 64, prin Gonzalo Higuain.

Peste doar trei minute, tot argentinianul, a reuşit un șut fantastic, de la aproximativ 11 metri.

Până la final, Tottenham a forțat egalarea pentru ca, cel puțin, să ducă meciul în prelungiri, însă fără succes. Cea mai mare ocazie a avut-o Harry Kane, în minutul 90, când mingea trimisă de el cu capul a lovit bara și a fost respinsă ulterior de pe linia porții.

Același scor de 2 la 1 s-a înregistrat și în celălalt meci al serii. FC Basel a obținut doar o victorie de palmares pe terenul lui Manchester City.
Chiar dacă a pierdut partida, MAnchester s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu scorul general de 5 la 2.

În prima manșă, formația engleză s-a impus cu 4 la 0.